De burgerveiling van 16 en 17 juni was een kleine veiling waarin de eerder courante antiquiteiten en schilderijen middelmatig scoorden, de 19de eeuw zwaar onder druk bleek te staan, maar waar toch enkele verrassingen vielen te noteren.

Jean-Baptiste Hugues (1849-1930)
’La muse de la source’.
Brons, goudgele patina.
54 x 47 x 25 cm
res.: 4000 €

Antoine Bouvard (1870-1955)

Brug te Venetië.
Doek.
80 x 45 cm
res.: 4400 €

Zo vervijfvoudigde een kleine voorbereidende schets op paneel van Jules Breton (lot 130) haar schatting (5200€), bleek een zicht op Venetië door Antoine Bouvard (lot 145) dubbel zoveel waard als vooraf geëstimeerd (4400€), net zoals een kleine verguld bronzen versie ‘La muse des sources’ van J.B.Hugues (lot 62, 4000€) en een paar ‘Sèvres’-vazen (lot 259, 4800€). Een rijkelijk gesculpteerde jachttafel (lot 100) werd aan 3400€ afgehamerd, een ‘Tyl Uilenspiegel’ van beeldhouwer Albert Poels aan ruim vier keer de schatting (lot 409, 4200€) en een Wurlitzer-jukebox (lot 389) aan 3000€. Veel animo was er ook voor een Franck-vitrientje (lot 380, 7000€). Opnieuw viel het hoogste bod binnen de sectie ‘Asiatica’. Een kleine ovale stempel in ivoor (lot 238) haalde na 75 biedingen over het net tegen een koper in de zaal een indrukwekkende 10800€. Een ingetogen einde van een fantastisch seizoen bij Bernaerts.

Ovale stempel.
Ivoor.
Chinees werk.
9 x 8 x 6 cm
res.: 10800 €

Vitrinekast.

Werkhuyzen Franck.
Mahonie, schildpad.
170 x 85 x 40 cm
res.: 7000 €

In een uiterst gevarieerd aanbod ‘Werk op Papier’ van daags nadien (woensdag 18 juni) besloten liefhebbers hoge prijzen te betalen voor topkwaliteit. De catalogus telde ruim 500 kavels waarvan er ruim 300 van verkocht werden. Hieronder een kort overzicht met hamerprijzen (excl. commissie)

In de ochtendsessie gingen enkele foto-albums van de aanleg van de spoorweglijn Peking-Hankow (loten 1049, 1050) na meer dan 30 biedingen uiteindelijk 5600€ en 7800€. De zichten op de bouw van bruggen, stations en de aanleg van de rails bekoorden menig Chinese bieder om uiteindelijk naar Nederland te verkassen. Vanuit Frankrijk bleek dan weer een gezonde interesse voor de affiches van rond de eeuwwisseling: een ‘Sports d’hiver à Chamonix’ van A.J.Faivre bleek al snel 4000€ (lot 1023) waard terwijl andere bladen vlot 1800€ (lot 1024), 1300€ (lot 1035) en 1100€ (lot 1037) verkochten.

Liefhebbers van oude prenten lieten zich evenmin onbetuigd: drie prenten uit de ‘Deugden’-reeks van Brueghel (loten 1058, 1059 en 1060) gingen resp. 2800€, 2800€ en 3000€. Een precieus getijdenboek volgens de liturgische gebruiken van Rouen van rond 1495-1503, geïllustreerd met 11 bladgrote miniaturen (lot 1099), in de vitrine aan 20000€ verdubbelde haast de schatting om na een fel telefonisch duel naar een Belgische verzameling te verhuizen aan 38000€. In de 20ste eeuw beland, bleken meerdere bieders geïnteresseerd in werk van Jeff Koons. Diens ‘Balloon Dogs’ uit 1995, edities op 2300 ex., gingen resp. 4800€ (lot 1509) en 6000€ (lot 1508). Een licht beschadigd sculptuur van Anish Kapoor, een Parkett-editie, verkocht dan weer aan 5000€ (lot 1521) terwijl voor ‘Good News’ van Alleghiero Boetti (lot 1507) 3400€ geboden werd. Ander prijzen ad random: Paul Delvaux (aquarel, lot 1310, 6000€), Joan Miro (carborundum ets, lot 1395, 5000€), Georges Mathieu (aquarel, lot 1322, 10000€), Gerhard Richter (lot 1502, 1400€), Michaël Aerts (lot 1356, 1500€), Braco Dimitrijevic (lot 1352, 1400€), James Ensor (lot 1204, 1300€).

Mooie resultaten werden ook geboekt voor kleurenhoutsneden van Edgard Tytgat, tegenvallen deden dan weer Marcel Mariën, Alfred Ost en Félicien Rops op deze veiling. Conclusie, een pracht van een veiling met een grote publieke interesse voor topstukken.