Bartholomeus I Bruyn, toe te schrijven (1493-1555). Portret van een man met bontkraag en boek, 1544. Est.: € 6000 - 8000

18 – 20 juni Live veiling:

Classic.

Kijkdagen
13 t.e.m. 17 juni
10u-18u

Live veiling
18, 19, 20 juni

Inbreng afgesloten

In de ‘Classic.’-veiling van juni richten we de blik op het verleden. Van schilderijen, tekeningen, prenten van Oude Meesters, over tijdvakse meubelen en antiek (w.o. een aanzienlijke verzameling zilverwerk) tot een keur aan negentiende-eeuwse tableaux van Romantische Meesters. Een overzicht.

Een mansportret uit 1544 toe te schrijven aan Bartholomeus I Bruyn staat in contrast met een woelige voorstelling van de Kruisdraging toe te schrijven aan Meester van Paulus en Barnabas. De met bontkraag geklede man kijkt gelaten voor zich uit, terwijl er in het religieuze tafereel tientallen personages figureren met centraal Christus weggezakt onder het gewicht van het Kruis en in de achtergrond de Golgotha-heuvel onder onheilspellend donkere hemel. Het onderwerp van dat schilderij is de voorbode van de Lanssteek, ook present in deze veiling, geschilderd door een anoniem kunstenaar uit de omgeving van Maerten de Vos.

Uit de werken uit de zeventiende eeuw, waarbij vaak het landelijke leven aan bod komt, valt een ragfijne voorstelling van hoenders op het neerhof van Adriaen van Utrecht op naast een keukenstuk toe te schrijven aan Adriaen Boogaert. Een completere verbeelding van het rurale leven vinden we bij Abraham Govaerts, die de huizen en schuren in de achtergrond plaatst en zich focust op de zandweg en borstelige bomen die de karren en wandelaars naar het dorp leiden. Dit vredevolle, zonnige tafereel steekt af tegen de gewelddadige overval die Pieter Molenaer neerschildert. Het doek leest als een film, de chaos is groot. Een bende roept de karren en ruiters een halt toe en eigent zich, al dreigend met wapens, de bezittingen van de ongelukkige passanten toe. Een navolger van Sebastiaan Vrancx biedt ons daarnaast een indrukwekkende scène uit de Slag van Lekkerbeetje, die in 1600 werd uitgevochten op de Vughterheide.

In het jonge België diende de schilderkunst, naast het decoratieve aspect, ook een hoger doel, nl. dat van het creëren van een gezamenlijke historische achtergrond. Zo neemt de Antwerpse Gustave Vanaise ons mee naar een dramatisch moment in de woelige late 16de eeuw. In zijn ‘Willem Key schildert het portret van de hertog van Alva, die de onthoofding van de graven van Egmont en Hoorne beveelt’ uit 1880 – een groot doek dat hetzelfde jaar reeds tentoongesteld wordt op het Salon van Parijs – beeldt Vanaise de schilder af op het moment dat hij het verdict van de ‘duc d’albe’ hoort uitspreken. Willem Key zou – alvast volgens biograaf Van Mander – dezelfde dag zelf, i.e. 5 juni 1568, het leven laten (est.: € 8/10000). Ook van een ander lid van de zgn. ‘Antwerpse Schilderschool’ uit de 19de eeuw, Hendrik Schaeffels is er een interessant historisch stuk, nl. de ‘Rückkehr der Krieger nach der Belagerung von Antwerpen 1571′, exact 300 jaar later geschilderd (est.: € 6/8000).

Liefhebbers van geschiedenis, architectuur én Leuven zullen zich dan weer kunnen genieten van een imposant doek van Michael Neher (1798-1876). De in onze contreien weinig voorkomende schilder, afkomstig uit München, specialiseerde zich vanaf z’n veertigste levensjaar in architecturale voorstellingen van plaatsen langs de Rijn tot in België. Onderstaand werk, een ragfijn geschilderd geanimeerd stadsgezicht met personages voor het Leuvense stadhuis in 1857 is daar een typisch voorbeeld van. Het werd in 1915 reeds tentoongesteld in London en is tevens ook afkomstig uit Engeland en werd later doorverkocht door een befaamd Knoks antiquair (est.: € 60/80000). Soortgelijke werken, kleiner van afmetingen en lager van schatting, zijn er van tijdgenoten Wake Cheltenham en Jan-Michiel Ruyten (met een zicht in Antwerpen).

Een pronkstilleven van Jean-Baptiste Robie en een nog mooier van de hand van Julie Palmyre Van Marcke-Robert zouden haast de genretaferelen overvleugelen, waren er enkele niet van de hand van Jos Schippers. Deze Antwerpse kunstenaar, meester van de ‘singeries’ is vertegenwoordigd met drie werken, waarbij vooral de ‘Amateur’ en het naar Brueghel refererend herbergtafereel opvallen.

Ook Charles Verlat met ‘La première pipe’ en Victor Marais-Milton met ‘No scratching’ zijn pareltjes met een knipoog.

‘It’s on me’, een doek van Charles Meer Webb, twee rijkelijk gestoffeerde interieurs met kaartspelende – valsspelende ? – heren van stand van de onvergelijkbare Gerard Portielje, een ‘Betrapte dienstbode’ en vier tableaux van Ferdinand De Braekeleer vullen het rijtje ronkende namen uit de Romantiek mooi aan.

Portretten en in hun kielzog afbeeldingen van personages met dromerige blikken die, soms ietwat sentimenteel, welbewust iets van het zieleleven van de geportretteerde weergeven zijn er o.a. van de hand van Carolus Tremerie, die een meisje op de Gentse bloemenmarkt ca. 1886 weergeeft (est.: € 20/25000), van Jan Van Beers, present met een weergaloos ‘Romance bij daglicht’ of nog van Charles Boom.

Afsluiten kunnen we deze sectie van zo’n 80-tal romantische schilderijen niet zonder de landschappen en de dieren te vermelden, in alle finesse geborsteld door Eugène Verboeckhoven of François Van Severdonck.