Auguste ToulmoucheDetail Toulmouche

Op de eerste zitting van 19 maart verraste vrij snel een paneel van Auguste Toulmouche. ‘Le retour’ uit 1883, geschat € 5000-6000 klom na een minutenlange strijd over de telefoon naar een mooie € 30000 (lot 16). Een ander romantisch tableau, van de hand van Jan Van Beers, veranderde van eigenaar aan de laagste schatting (lot 19, € 10000). Een fraaie opbrengst ook voor een anoniem oriëntaals en onafgewerkt paneel, dat aan een bescheiden € 500 meerdere geïnteresseerden begeesterde. Het stuk haalde de ronde € 8000 (lot 24). Bij de antiquiteiten viel een paar kandelaars van Thomire (lot 70, € 14000), net als een ’bouton de rose’ schouwklok ca.1800 (lot 69, € 12000). Andere prijzen: keramiek van Pablo Picasso (loten 166, 167 resp. € 7800 en € 14000), een marine van François Musin (lot 2, € 6000), een bloemstilleven van Frans Mortelmans (lot 30, € 5000).

Op de tweede zitting van dinsdag 20 maart, met nadruk op Art Déco en Art Nouveau-stukken vonden tal van chryselefantiene sculpturen nieuwe kopers: René Marquets ‘Dacia’ (lot 214) verkocht aan € 7000, Joe Descomps (lot 223) aan € 3200 en Agathon Leonard (lot 217) € 2800 om er maar enkele te noemen.

Bij de schilderijen viel € 13000 te noteren voor een redegezicht van Antwerpen door Eugeen Van Mieghem (lot 260). Ook ‘De sneeuw’ van Gustave De Smet (lot 271), waarin de expressionist zich volgens Langui afzonderde om in ‘totale overgave aan zijn pastorale symphonie te wijden’, verkocht behoorlijk aan € 7000. Een interieur van Jakob Smits uit 1927-28 (lot 274) verdubbelde dan weer de schatting om afgehamerd te worden aan € 9500 terwijl een late, in Torremolinos vervaardigde achterglasschildering van meester Jespers een nieuwe thuis vond aan € 7500 (lot 378). Ook Kurt Peiser deed het goed (lot 263, € 6000).

Detail Piero ManzoniDetail Manzoni

Bij de na-oorlogse kunst noteerde Wim Delvoye’s vroeg beschilderd tapijt uit 1986 een bevredigende € 16000 (lot 392) terwijl bij de afdeling Constructivisten het vooral Felix De Boeck was die met zijn dubbelzijdig board waarin enerzijds een accordeonspeler uit 1918 en anderzijds een eclatant abstract landschap uit 1922 zijn scharnierperiode mooi illustreerde, hoger reikte dan de schatting (€ 15000-20000). Het werk bracht € 34000 op (lot 407). Een monumentale ‘Ja, vader’ uit 1986 van Philippe Vandenberg bewees met zijn € 39000 (wereldrecord voor deze artiest) dat hij stilaan in internationale wateren vaart.

Veel buitenlandse interesse ook voor een ‘heerschap met vrouw van lichte zeden’ van de hand van Lode De Maeyer (lot 409, € 9500). ‘Opus 25’, een werk uit 1950 van Victor Servranckx, rond € 2000 geschat, werd afgehamerd aan iets meer dan het dubbele, € 4500 (lot 416). Deden ook meer dan behoorlijk: de Afrikaanse doeken van Floris Jespers (loten 420, 421 aan resp. € 9000 en € 10000), ‘Attaque bleue’ van Pol Mara uit 1959 (lot 436) en diens ‘Soleils sur deux terres’ uit 1960 (lot 435) gingen even vlot weg aan resp. € 6400 en € 7500 maar een 228cm hoge stalen structuur van Marcel Arnould, afkomstig uit de collectie Verhoeven (Lennik) verkocht aan een bescheiden € 5000 (lot 441).

Detail ChristoDetail Christo

Uit de Piron-verzameling was het na de verkoop van Fontana’s ets (‘Incisione originali’ uit 1968, € 3200) en diens paar bronzen sculpturen (‘Concetto Spaziale, natura’ uit 1963, € 12000) vooral uitkijken naar de opbrengst van de recent gevonden ‘Achrome’ van de Italiaanse pre-conceptueel Piero Manzoni (lot 446). Het in kaolien gedrenkte en uitgeharde reliëf op doek uit 1958, geschat tussen € 300000-400000 ging uiteindelijk voor € 380000 het huis uit. Van één van Korea’s belangrijkste (en levende) kunstenaars Tschang Yeul Kim presenteerden we ‘Gouttes d’eau’, een werk waarbij de kunstenaar met olie op hennep een hyperrealistische verzameling waterdruppels als meditatief concept naar voren schuift. Het doek bracht, na een verbeten strijd tussen een Koreaanse galerij en één (van de vijf) andere bieders over de telefoon maar liefst € 215000 op (lot 504). Even hard ging het voor een ‘Valley Curtain’ van Christo. Het werk verdubbelde vlot de schatting om te verkopen aan de ronde € 50000 (lot 507).

Mooie prijzen voorts voor wandtapijtjes van Elisabeth De Saedeleer naar ontwerp van Jozef Peeters (lot 463, € 2200), Michel Seuphor (lot 464, € 2200) en Kurt Lewy (lot 465, € 3000), een assemblage ‘De la peinture au mètre’ van Ben (lot 507, € 5500). De Antwerpse constructivisten bleven echter onder de verwachtingen. Jozef Peeters’ ‘Polder’ (lot 404) bracht € 19000 op terwijl voor diens achterglasschildering (lot 405) € 24000 geboden werd.

Detail Kim Tschang-YeulDetail Tschang-Yeul Kim

Voor de meubelstukken van Pieter De Bruyne bestond op de Design-veiling grote interesse. Zo ging zijn opbergkast uit 1965 12000 euro (lot 863), de luchter voor Arteluce 3500 euro (lot 861) en een postmodernitische juwelendoos uit 1980 4400 euro (lot 924). Enkele tafels van de hand van deze belangrijke designer gingen weg aan 2800 euro (lot 857), 2200 euro (lot 860 en 862) en 2000 euro (lot 864). Andere resultaten het vermelden waard: een 14-delig De Sede-bankstel (lot 908, 4800 euro) en een Jozef De Bruycker kuipstoeltje (lot 800, 4000 euro).

Pieter De BruynePieter De Bruyne

Op donderdagmiddag ging de Werk op Papier-veiling door in een goed gevulde zaal met een stevig internet-en telefoonclientèle achter de desk.

Een brief van Jozef Peeters aan zielsverwant Paul Van Ostaijen (lot 1009) bracht een mooie 9000 euro op. De 4pp. tellende correspondentie, verlucht met vijf tekeningen, haalde zo een drievoud van de schatting. Interesse bestond voor de correspondentie tussen Luc en Jenny Peire en criticus Jaak Fontier, wiens collectie in het najaar 2017 onder de hamer kwam (lot 1035, 2000 euro). De ‘Wangebeden’, manuscript van de gevierde Hugo Claus (lot 1024) werd aan 3000 euro toegewezen.

Een houtblok van Frans Masereel uit 1961, dubbelzijdig, geschat rond 2000 euro werd afgehamerd aan 7400 euro (lot 1076) terwijl een reeks houtsneden van Jozef Cantré veranderden van eigenaar aan prijzen tussen 80 en 400 euro (loten 1388-1402). Bij de prenten noteerden we ook een verrassende 4200 euro voor het portret van animalier Rembrandt Bugatti door Walter Vaes (lot 1384) dat daarmee de schatting verachtvoudigde. Bij de internationale grafiek gingen bladen van o.m. Zao Wou-Ki (lot 1084, 2600 euro), Baselitz (lot 1209, 1200 euro) en  Hans Hartung (lot 1083, 2200 euro) naar een nieuwe verzamelaar. ‘Pharmacy’ en ‘The conversation’, twee kleurenlitho’s van Luc Tuymans (loten 1256, 1229) brachten elk 2000 euro op.

Detail Walter Leblanc Detail Walter Leblanc

Maar het was toch vooral in de afdeling Tekeningen dat de meeste ‘Schwung’ zat. Zo ging een gouache van Mimmo Rotella weg aan 3200 euro (lot 1274) terwijl een titelloos werk van Antoine Mortier (lot 1309) 2600 euro waard bleek. Voor Walter Leblanc ‘Torsions twisted strings XXI’ (1972) bleek een liefhebber 12000 euro veil te hebben (lot 1310), een Raoul De Keyser uit 1988 veranderde van eigenaar voor 6000 euro (lot 1340) en Roger Raveels ‘Mens en dier’, een penseeltekening uit 1964 (lot 1313) ging 4600 euro. Louis Caballero (lot 1319, 1700 euro), Walasse Ting (lot 1328, 2300 euro) en Guy Mees’ (lot 1341, 3600 euro) resultaten bewezen voorts de stijgende interesse in origineel werk op Papier. De Belgen verging het evengoed: de bladen van Rik Wouters (lot 1442, 3000 euro), Paul Delvaux (loten 1467, 1469, 1470 resp. aan 8000, 8500 en 14000 euro), Paul Joostens (lot 1473 en 1474 aan 5000 en 6000 euro) en Jozef Peeters (lot 1476, 20000 euro) gingen vlot van de hand. Andere prijzen: Jean Brusselmans (lot 1437, 3000 euro), Eugeen Van Mieghem (lot 1431, 2800 euro), Thierry De Cordier (lot 1250, 2400 euro). De zeldzaamheid, frisheid en herkomst van bepaalde bladen waren van doorslaggevend belang voor de mooie resultaten.

Enig minpuntje in deze schitterende veiling was het inhouden van ‘Ouvriers revenant du travail’ van Henri Evenepoel (lot 1420) en de twee Schoonhoven-inkttekeningen.