“The proof of the pudding is in the eating”.

Bij kennisname van de ‘lockdown’-maatregelen (op 12 maart) waarbij fysiek bezoek aan de tentoonstelling en de veiling niet meer tot de mogelijkheden zou behoren, werd maar heel even overwogen om de veiling te verplaatsen of überhaupt af te zeggen.
Een week later al immers werden de eerste filmpjes voor de promotie van de pas gedoopte ‘Stay in’-veiling opgenomen en kwamen nieuwe tools voorhanden om de geïnteresseerden ‘dichter bij het stuk’ te brengen. Zo installeerden we een 24/7 chatfunctie en zorgde de fotostudio voor meer en betere foto’s die aan de online catalogus werden toegevoegd of rechtstreeks in de mailbox van de klanten terechtkwamen. Er werd een samenwerking met een derde verkoopsplatform aangegaan, een promocampagne en klare communicatie zorgde voor de rest.

Hieronder vindt u de resultaten van deze eerste succesvolle veiling, ‘live in an empty room’.

Zo’n 450 online bieders (van Australië over Parijs tot LA en terug) namen het op tegen de ‘zaal’ in Antwerpen (met het telefoonpanel en de bieders met schriftelijk bod).
75% van de kavels vond een nieuwe koper, ongeveer hetzelfde aantal als op een ‘gewone’ veiling met publiek in de zaal.
70% werd online verkocht, een stijging van 55% tegenover een klassieke live veiling.
30% werd over de telefoon of op kooporder verkocht.

Slotsom, als de stukken kwalitatief sterk zijn, degelijk beschreven en overvloedig ‘geïllustreerd’, is er weinig verschil in opbrengst met een klassieke live veiling.
Of dit soort veilingen de norm wordt, dat zal de toekomst moeten uitwijzen.

Een kort verslag met hamerprijzen (excl. commissie 22% zaal/ 28% online).
Bij de Oude Meesters werd een getrouwe copie of atelierstuk van de Graflegging van Antoon Van Dijck toegewezen aan € 5000 terwijl één van de blikvangers, een stilleven met vlinders en salamanders bij distel uit 1676, van de hand van directe navolging Otto-Marceus van Schrieck (lot 142) het dubbele waard bleek (res.: € 10000).
Een mooi bewaard paneel met voorstelling van Venus en Adonis toegeschreven aan de twee 17de eeuwse Antwerpse meesters Hendrick van Balen en Sebastiaan Vrancx ging online naar de USA voor € 9500 (lot 131) terwijl een anonieme tekening met voorstelling van een Bacchanaal (lot 211), met een estimatie rond € 600/800, haar schatting verpulverde om aan € 34000 afgehamerd te worden. Een andere tekening, een schets voor het schilderij van Pieter Thys van de O.-L.-Vrouwekerk van Dendermonde (lot 213), haalde op haar beurt € 6000. Een Piëta naar Annibale Carracci (lot 120) haalde € 5500, evenveel als een boetvaardige Maria Magdalena, een kopertje van een anoniem kunstenaar van ca. 1600 dat daarmee haar schatting vertienvoudigde (lot 122). Voor een vroeg 17de eeuws koperen paneeltje, genre Jan Van Kessel, bleek een koper € 3800 veil te hebben terwijl een bucolisch tafereel uit de omgeving van Bartholomeus Breenbergh (lot 137) € 4000 verkocht.

Sebastiaan Vrancx & Hendrik Van Baelen, detail​, res.:  € 9500

Otto-Marceus Van Schrieck, detail​, res.:  € 10000

Anoniem, detail​, res.:  € 34000​

Pieter Thys, detail​, res.:  € 6000​

Voor verzamelaars van religieuze sculpturen kwam naast 14de eeuws Maaslands werk ook een partij 16de eeuwse heiligenfiguren onder de hamer naast 17de eeuwse corpus Christi-figuren, etc. voornamelijk uit het tweede deel van de verzameling Koldeweij uit Helvoirt (NL). Een retabelfragment met een kroning van een bisschop (lot 41) verkocht aan € 5000, een ander met voorstelling van de Doornenkroning (lot 44) aan € 4000. Een Johannes de Evangelist (lot 89) en een Noord-Italiaanse Christus (lot 116) gingen elk weg aan € 4500 waar een fraai 14de eeuws ijzeren documentkistje (lot 6) van eigenaar veranderde voor € 4200. Een Antwerps ‘cantoor’ (lot 108) belandde ook mooi boven de hoogste schatting en werd toegewezen aan € 12500.

Retabelfragment​, res.:  € 5000​
                 Antwerps kabinet, res.:  € 12500​

De liefhebber van het romantische genre werd voorts op zijn/ haar wenken bediend met een keuze tussen werken van o.a. Eugène Verboeckhoven en Alexander Daiwaille (lot 266, € 3600) of nog uit de voormalige Londense Kooning Gallery afkomstige ‘Le nouveau-né’ van de hand van Louis Edmond Pomey (lot 313, € 8500). ‘La noce troublée’ van de Zwitser Frits Zuber-Bühler (lot 316) haalde tot slot € 3000 en ‘Thee-uurtje’ van Joseph Lies (lot 312) € 4500.

Een wervelende driedaagse met ook een mooie opbrengst voor het goede doel, Filet Divers.