Op de eindejaarsveiling richt het huis Bernaerts traditioneel de blik naar het verleden met aandacht voor schilderijen, beeldhouwwerken en antieke verzamelobjecten van de 15de tot de 19de eeuw. Ook was er een selectie oude boeken, tekeningen en prenten.

Oude Meesters
In een aangepast kader van eigentijdse kunstvoorwerpen, meubels (o.m. Antwerps ‘cantoor’, lot 104, res.: € 8000) en antiquiteiten werden in zalen Platform en Verlat doeken en panelen uit de 16de tot de 19de eeuw gepresenteerd.

Over het gehandtekende werk van Jakob Jordaens werd reeds uitvoerig geschreven in september. Het schilderij met karikaturale portrettering van een oude man met bril op de neus en een nar met zotskap krijgt een intens karakter door het trompe-l’oeil-effect van het openstaand raam en de positie van de beide personages, dicht bij elkaar opgesteld. Dit doek, zo kenmerkend voor de rijpe periode van Jordaens, werd authentiek verklaard door dhr. Hans Vlieghe en dhr. Brecht Vanoppen verbonden aan het Rubenianum. ‘De Wijze en de Nar’, vervaardigd ca. 1650, werd geschat tussen € 180 en 250.000. Het geraakte echter niet verkocht (lot 150).

De zaal veerde echter recht bij het daaropvolgende lot. Voor een anoniem vroeg 17de eeuws ‘vanitasstilleven met schedels, zandloper en uitgedoofde kaars’ op paneel met paneelmakersmerk FDB (lot 151), geschat € 3000/4000, registreerden zich niet minder dan 10 bieders over de telefoon om het aan meer dan een tienvoud te horen verkopen (res.: € 35000).

Lot 151

Volledig verrassen deed dan weer een anoniem 17de eeuws portret dat, geschat € 2000/3000, aan niet minder dan € 105000 toegewezen werd (lot 175). Toeschrijvingen aan zowel Carel Fabritius en nog meer, Michiel Sweerts, deden de ronde in de wandelgangen.

Lot 175

Naast een 16de eeuwse ‘De Keisnijder’ van Marcellus Coffermans (lot 146) dat wegging aan € 2600 en een vroeg 18de eeuws openluchttafereel met vazen en bloemen, toegeschreven aan Jan-Baptist Bosschaert (lot 157) aan € 3600 vielen volgende resultaten: Anoniem, Koppel zwanen (lot 152, res.: € 4000), Anoniem, Sebastiaan (lot 82, res.: € 7500), naar Rubens, Uitwisseling van de prinsessen Elisabeth en Anne (lot 80, res.: € 5500).

Antiek
Naast enkele religieuze stukken, o.m. afkomstig uit veilingzaal Van Herck (verzameling Willem Elsschot) bood het huis een door Lucas Fayd’herbe gesculpteerde ‘Johannes in disco’ aan, afkomstig uit een Mechelse privé-verzameling. Een gelijkaardig exemplaar (21 cm) in terra cotta van een anonieme beeldhouwer wordt bewaard in de Sint-Jan de Doper en Sint-Jan de Evangelist kerk te Mechelen. Het kleinood, hier in albast, veranderde van eigenaar voor € 8000 (lot 108). Uit de verzameling van een vijftigtal 16de en 17de eeuwse sculpturen uit de privé-collectie van de heer Koldeweij, voormalig antiquair te Helvoort, NL, lichten we dan weer twee 15de eeuwse Duitse heiligenfiguren (Catharina en Barbara) die resp. € 5400 en € 6000 afgehamerd werden (loten 49, 50).

Lot 108

19de eeuw
Een greep uit de romantische sectie dan: een typisch werk van Gerard Portielje (lot 298, res.: € 6000) en een historisch stuk van Petrus-Josephus Witdoeck uit 1858 (lot 301, res.: € 3000), voorts werken van David Col (‘Le buletin de la guerre’ uit 1871, lot 296, res.: € 2000 en ‘Chez le marchand de vin’ uit 1880, lot 297, res.: € 5500), een kerkinterieur van Victor Genisson (lot 303, res.: € 3200) en een uit 1807 gedateerde ‘Bekering van Maria Magdalena’ van de hand van Willem Schaeken (lot 248, res.: € 4500).

Lot 298

Een kleine maar mooie verzameling zilver vnl. uit de Engelse George III-periode werd tevens aangeboden naast 18de eeuws Delfts blauw (w.o. aardbeienschaaltjes), een gouden pillendoosje met muziekmechanisme (lot 570, res.: € 9000) van ca. 1830, een 19de eeuwse Zwitserse Hermann Thorens platenmuziekdoos (lot 449, res.: € 4500), een interbellum vitrine belegd met rood getint schildpad (lot 459, res.: € 5400) en een door Viardot getekend beglaasd buffet (lot 461, res.: € 4400).

Lot 570

Boeken, prenten en tekeningen
Verzamelaars van het oude boek vonden hun gading bij een ‘Cruydeboeck’ van Rembert Dodoens (lot 126, res.: € 1800), de driedelige ‘Flandria Illustrata’ van Sanderus uit 1726 (lot 136, res.: € 1800), de beroemde Intrede-boeken van zowel Bochius (onverkocht) als Caspar Gevartius (lot 128, res.:€ 3600), een eerste uitgave van Lodovico Guicciardini’s ‘Des crittione di tutti i Paesi Bassi’ uit 1567 (lot 123, res.: € 3000). Een uitzonderlijk zeldzame volledige ‘Passie’ van Lucas van Leyden uit 1521. gekleurd uit de tijd haalde op haar beurt € 14000 (lot 21).

Lot 21