Uit het legaat Skiersobolski aan het WWF werden op maandagnamiddag en –avond 13 december een 500 loten netsuké, lakdozen en prenten van Shibata Zeshin aangeboden. Groot was de internationale belangstelling voor de netsuké (loten 1_323). De schattingen werden ruimschoots behaald met verdubbelingen tot verviervoudigingen voor de topstukken uit de zorgvuldig opgebouwde verzameling. Zo haalden zeldzame netsuké als een ‘tengu no tamago’ (lot 162) 2200 euro, een gezeten Kappa (lot 159) 1400 euro, een tijger uit de School van Edo (lot 3), 2600 euro, een getekende tijger (lot 1), 1100 euro, een vos-priesteres (lot 97) vlot 1200 euro en een miraculeuze theepot (lot 100) 1300 euro. De belangstelling voor de kleinoden bleek voorts voor de optimistische biedingen op een ‘Ashinaga en Tenaga’ (lot 170, est.: 300, res.: 1200 euro),  een sashi netsuke (lot 297, est.: 300, res.: 2300) een oni masker in neushoornvogel (lot 213, est.: 300, res.: 1200), een kikker in lotusblad in koraal (lot 214, est.: 250, res.: 950), een model van een spreeuw (lot 271, est.: 150, res.: 1200), een ryusa manju met vijf kwartels (lot 264, est.: 500, res.: 1100), een tweedelige manju netsuke (lot 293, est.: 300, res.: 1600) en tot slot een gezeten shishi (lot 109), met 3000 euro meteen ook het hoogste resultaat bij de netsuké

Hoewel de zaal niet afgeladen vol zat, leed het ritme van de veiling onder de vele biedingen. Met vertraging werd ’s avonds begonnen met lakdozen waar lot 341 2200 euro haalde, lot 357 1400 euro en een grote slagtand 4500 euro (lot 533). Een paar vrouwelijke Onsterfelijken haalden 7000 euro (lot 534) terwijl een wierookbrander 2800 waard bleek (lot 535). Een Keizer en Keizerin in ivoor gingen weg voor 3200 euro (lot 536), bijna drie keer meer werd geboden voor een fijn uitgestoken buffet (lot 576, 9400 euro). De hoogste prijs echter werd geboden voor een imposante vaas in cellensmeltwerk (cloisonné). Een buitenlandse bieder had er 11000 euro voor veil (lot 562). Chinees porselein blijft eveneens gegeerd (loten 548, 4200 euro/ lot 550, 4000 euro, etc.). Een bloemenhouder (lot 565) haalde tien keer de schatting (3200 euro), een boeddhistische bel, geschat op 250 euro, haalde tot slot 1300 euro (lot 566). In de totaliteit werd er 97% van het aanbod verkocht (561/576 loten) voor zo’n 240000 euro.

online

Een verzamling netsuké.
Japanse tekeningen en prenten.