Een voorname Antwerpse privé-collectie maakte het hart uit van deze prestigieuze kunstveiling die het najaar inluidde. Er bestond internationale interesse voor het antieke meubel en 19de eeuwse schilderijen, maar ook antiquiteiten uit de 16de tot de 19de eeuw vonden gretig aftrek. Een kort overzicht met hamerprijzen (excl. commissie 22/26%).

In het segment antiek meubilair ging een Henri II ‘Ile-de-France’ kabinetkast in notelaar en groen geaderd marmer weg aan 5800€ (lot 47), een Hollands (of Engelse) rood beschilderde vitrine aan 2200€ (lot 48) en een Regency bibliotheek (lot 277) aan 3800€. Een driedelig bureelgarnituur in notelaar (lot 269) vond een koper aan 4400€ en een commode-secretaire in mahonie (lot 259) aan 3000€. Ook voor de ‘Boulle’- meubelen uit de Napoleon III periode bestond er veel interesse: een tapstoelopende sokkel (lot 486) bracht 4200€ op, een bureel met opstand (lot 487) verdubbelde haar schatting (8500€, est.: 4/6000€), buffetten en commodes gingen weg aan prijzen tussen 2400 en 4000€, een regulateur (lot 513) bleek 5400€ waard en een paar zeldzame vitrinekasten 8000€ (lot 512). Een imposante ‘Mazarin’-luchter (lot 510) ging de zaal uit aan 14500€ terwijl een 10-delig Louis XVI salon verkocht aan 5300€ (lot 528).

Internationale aandacht kreeg een kleine verzameling Europees porselein wat resulteerde in mooie prijzen voor een ‘Meissen’-groep met de figuur van Galatea (lot 437, 12500€), voor een schouwklok met voorstelling van Vier Kunsten (lot 481, 3200€) en voor twee paar grote ‘Sèvres’-vazen (6800€ en 8500€ voor resp. loten 455 en 457). Een eivormige vaas op voet (h.:170 cm) werd toegewezen aan 5600€ (lot 453).

Bij de Oude Meesters schilderijen werd een 19de eeuwse copie naar Rubens (lot 53) afgehamerd aan 4600€ terwijl een oudtestamentisch tafereel met Abraham en Melchisedech (lot 54) 8500€ waard bleek. Een anoniem 17de eeuws paneel (lot 59) haalde 3800€ en een anoniem 17de eeuws kerkinterieur, geschat rond 400€ ging vlot 2600€ (lot 64).

           Salongarnituur.

Ongeziene verzameling museale stukken
van meestersmid Lode Van Boeckel.

                           Eivormige en gedekte vaas op bijhorende
sokkel in deels goudgehoogd ’Sèvres’-porselein.

’Boulle’ meubels, kartels en Jos Schippers.

In de 19de eeuw beland, stippen we een paneel aan van Ferdinand De Braekeleer (lot 238) dat de hoogste schatting behaalde (4000€), maar beter deed een intimistisch interieur van Michel Philibert Genod, een schilder uit Lyon, wiens keukentafereel (lot 245), modest geëstimeerd rond 3000€, een nieuwe eigenaar vond aan 12000€. Een monumentale ‘Déluge’ van Samuel Baruch Ludwig Halle verkaste dan weer aan 18000€ (lot 252). Het was ook uitkijken naar een klein paneeltje van Henriette Ronner. Het kleinood, met voorstelling van een kitten en vliegje verkocht na fel opbod tussen de zaal, het internet en de telefoon, aan 14600€ (lot 323). Drie apen van Schippers bleven onverkocht (lot 327), diens ‘Tandarts’ echter verkocht aan de laagste schatting (lot 328, 4900€). Een winters stadsgezicht van de hand van Oene Romkes de Jong werd afgehamerd aan 4400€ (lot 340), voor iets meer ging een groot doek van A.J.Heymans (lot 668) weg (5500€). Een typische Edward Portielje veranderde van eigenaar voor 5000€ (lot 682), evenals een doek van Jules Wagner (lot 689). Het was een ‘Traumerei’ van Ween Hans Zatzka (lot 688) dat de veiling nog verder deed opwarmen. Geschat aan 7500€ ging het doek snel naar een mooie 16000€.

Antiquiteiten dan. Een midden 16de eeuws ‘Mechels’ popje, in de vitrine aan 3000€, verdubbelde bijna de schatting (lot 68, 5200€), een monstrans (lot 191) deed haar prijs verviervoudigen (4400€), een vijdelig koffie-en theeservies in zilver (lot 176) verkocht aan 4000€ en een 17de eeuws wandtapijt behaalde 9000€ (lot 224). Eén van de verrassingen van de veiling was voorts de opbrengst van een Frans neorenaissance schaakspel (lot 192). Om het tape-à-l’oeil stuk, geschat rond 1500€, werd bits gestreden tot een ronde 11000€. Ook 18de en 19de eeuwse kartelklokken gingen vlot van de hand aan prijzen tussen 4400 en 6000€ (loten 534, 535, 539, 542). Bij de Aziatische stukken ging een miniatuurscherm in ivoor (lot 387) 3800€, een drakenboot (lot 394) 4000€ en een hofdame met waaier (lot 405) 3500€. Verrassen deed het laatste lot van de maandagsessie; een gevarieerd lot van zeven figuurtjes in lichtgroene jadeïet (lot 429), geschat lager dan 250€, verkocht aan 11000€. Een lot van twee kegelvormige K’ang Shi vazen (lot 625), met een estimatie rond 6000€, verdubbelden vlot de schatting (13600€) terwijl een vijfdelig cloisonné-altaargarnituur (lot 659) voor 9500€ werd toegewezen. Een paar gedekte potiches, geschat rond 1500€, verkochten dan weer aan 6200€, vier maal de schatting.

Om de meesterstukken in smeedijzer van Lode Van Boeckel werd heftig geboden. Arenden, hanen, een klokstel, een schouwstel en een plantenstand gingen weg aan prijzen tussen 5 en 10000€ (lot 711; 5000€, lot 712; 5000€, lot 713; 8000€, lot 714; 7600€, lot 715; 10000€, lot 716; 7400€, lot 717; 5600€, lot 726; 5000€). De schatting verdubbelen deed ook een Sint-Joris in brons en ivoor van Josué Dupon. Het sculptuur, geschat rond 12000€, verkocht aan 21500€.

Deze en andere prijzen bewijzen manifest dat de interesse en zin voor antieke voorwerpen stijgend is.