Van 12 tot 15 oktober stond naast een omvangrijke ‘wholesale’ van interieurarchitect Gert Voorjans de veiling in het teken van de 20ste eeuw.

Uit de voormalige verzameling van dhr. Breugelmans (oprichter van de legendarische Antwerpse club VECU) kwamen zo naast een monumentale Jef Verheyen (lot 601, €36000) ook een eveneens uit 1971 daterend paneel van Victor Vasarely (lot 603, €20000) onder de hamer. Uit diezelfde collectie Breugelmans werden enkele stukken van tijdgenoten Pol Mara (lot 644 t.e.m. 666, resp. € 750, € 2800 en € 3400), Guy Vandenbranden (lot 636 t.e.m. 638, resp. € 800, € 1400 en € 1600) en Vic Gentils (lot 628, € 600) vlot verkocht.

Arman, res.: € 46000

Met recht werd er ook uitgekeken naar de grote ‘Accumulation de tubes’ in plexi vervat, van assemblagist Arman, die een hamerprijs van € 46000 behaalde.
Uit een andere privé-verzameling wezen we een reliëf van Jan Schoonhoven toe uit 1973, “R 73-14” (35 x 35 cm), aan een uiteindelijke hamerprijs van € 85000.

Jan Schoonhoven, res.: € 85000

Ook het doek van Floris Arntzenius (lot 516), dat een typisch “Hollands” tafereel van een paardenrijtuig op De Plaats in Den Haag afbeeldt, was een succes. Het vond een koper aan € 15000. Afkomstig uit de Parijse Galerie Denise René, kwam ook het werk ‘Mobile’ van Julio Le Parc (lot 701), een sterk staaltje kinetische kunst met nylondraad en glanzend metaal, onder de hamer voor een uiteindelijke € 9500.

Een andere interessante verzameling die aan bod kwam was die van de voormalige galerie uit Aalst, S65. In 1975 opgericht in een garage in de Spaarzaamheidstraat door August Hoviele, kende de ruimte een zodanig succes dat er in 2002 een tweede galerie werd gestart in een voormalige textielfabriek in Keulen.

In de jaren tachtig maakte S65 vooral naam met Engelse kunstenaars als Nicholas Pope, David Tremlett, Hamish Fulton en David Nash. Hun werk is zeer verschillend, maar wordt gekenmerkt door een strenge vormgeving en een sober materiaalgebruik. In de jaren negentig lag het accent vooral op de monochrome schilderkunst. Ook de intimistische schilderijen van Bert De Beul vonden in de galerie een eigen plaats.
Via de kunstbeurzen van Basel en Keulen legde Hoviele contacten met hoofdzakelijk Duitse, Oostenrijkse en Zwitserse verzamelaars. Zo ontstond het verlangen om in het Ruhrgebied een vaste locatie te hebben’ (bron: Lieven van den Abeele, De Standaard, 2002).

Op 14 oktober vonden drie beeldhouwwerken van Nicholas Pope een koper (loten 654-656, resp. € 1300, € 800 en € 800), net als een groen gepatineerd bronswerk van Erik Hanson (lot 730, € 800). Ook jaren 1990-werk van John Zinsser en Dieter Villinger uit de S65-collectie kwamen onder de hamer. Zinssers doek ‘Licensed and bonded’ behaalde € 1200 en Villingers acrylschilderij ‘Zinkweiss/Titanweis’ een mooie €2200 (lot 675). Een ongetiteld werk van Jerry Zeniuk (lot 631) veranderde dan weer van eigenaar voor € 4500. Voor € 2000 ging een intrigerend portretje van Sophie Kuijken onder de hamer (lot 667) en € 3000 werd door een verzamelaar geboden voor het claustrofobische ‘Exstacy’ van Biljana Djurdjevic (lot 663) om terug in Servië te belanden. Het dubbele, € 6000, ging een tekening van James Bishop (lot 1372, cfr. post Werk op Papier-veiling).

Andere resultaten: Niki de Saint-Phalle (lot 613, res.: € 19000), Vic Gentils (lot 628 , res.: € 6000), Jos De Decker (lot 541, res.: € 5500), Lynn Chadwick (lot 607 , res.: € 5000), Gilbert Swimberghe (lot 598, res.: € 4000), Ronald De Winter (lot 540, res.: € 4000), Emile Claus (lot 514, res.: 4000).

Vasarely, res.: € 20000

Design.22
Stukken van internationale gerenommeerde designers uit de 20e eeuw werden toevertrouwd voor deze veiling. Uitzonderlijk is de lamp van Aldo Van Nieuwelaar: ‘Model TC2’, een lamp van gebogen stalen buizen, die een hamerprijs van € 2800 behaalde. Van Cees Braakman, een andere Nederlandse designer, boden we een 10-tal stuks aan, gaande van stoelen en garderobekasten tot bureaus. De interesse was groot en het opbieden ging erg snel, waardoor prijzen al snel van € 220 tot zelfs €1400 per lot gingen.
Ook Italië werd sterk vertegenwoordigd in deze veiling met werk van Piero Fornasetti, ‘The designer of dreams’, gewilde objecten voor de verzamelaar waaronder een collectie borden ‘Egocentrismo’ (lot 712, €380) en een bijzettafeltje in speelkaartmotief (lot713, € 900). Andrea Salvetti is een hedendaags designer en beeldhouwer wiens werken allemaal geïnspireerd werden door de natuur. ‘Ortofrutta’ (lot 591) is een ensemble van twee fauteuils en een laag tafeltje. Het lijken fruitkratten maar dit is slechts een illusie, de set werd vervaardigd in gepatineerd aluminium. Dit interessant design ensemble vond een koper aan € 2800.
Verdere designstukken die de aandacht van de bieders grepen, waren de armstoelen van Osvaldo Borsani, de relaxstoelen van Pierre Paulin (lot 569, € 3200), een stoel en commode van Pierre Chapo (loten 570 en 590, resp. € 1600 en € 2300) en de relaxzetel met voetbank van Ilmari Lappalainen (lot 579, € 1100).

Pierre Paulin, res.: € 3200