De veiling ‘Works on Paper & Editions’ beloofde een mooi sluitstuk te worden van een uitermate en op vele vlakken succesvolle veilingweek.

Toch was het een wat aarzelende start. De surrealistische motor leek, op enkele uitzonderingen niet te na gesproken, wat te sputteren.
Een luxe-exemplaar van Breton’s ‘Qu’est-ce que le surréalisme’ uit 1936 (lot 1014), verkocht aan 600 euro, terwijl een exemplaar van Nougé’s postume ‘Subversion des Images’ uit 1968 (lot 1035), met een originele foto, toegewezen werd aan dezelfde prijs.

Een piekfijn exemplaar van Appel/ Claus’ ‘De blijde en onvoorziene week’ (lot 1038) werd afgehamerd aan 2000 euro. De kleine stanley brouwn collectie (loten 1061 – 1074) vond een trouw publiek, zowel in de zaal als online, met resultaten allemaal in de lijn van de schattingen.

Maar toen kwam Marcel Broodthaers: zowel online, als aan de telefoon bij verzamelaars uit binnen- en buitenland ontbond zich een meeslepende strijd met als absolute uitschieter het schitterende ‘Pense-Bête’ exemplaar dat naar New York verhuist voor 16.000 euro (excl. commissie). Uit dezelfde privé-collectie kwam ook het exemplaar van ‘Pauvre Belgique’ (lot 1094), dat verkocht werd voor 14.000 euro. Een heel mooi exemplaar van ‘Un jardin d’hiver’ (lot 1096) ging naar dezelfde verzamelaar voor de topprijs van 6000 euro.

Iets later in de veiling diende zich een heel attractief exemplaar aan van de uitnodiging van Broodthaers’ eerste solo show, bij Galerie Saint Laurent (lot 1185) aan. Dit exemplaar werd afgehamerd aan de bijna recordprijs van 6500 euro. En om de cirkel helemaal rond te maken werd er zwaar gevochten om een uitzonderlijk exemplaar van Broodthaers’ ‘Avis’ uit 1969 (lot 1187), dat uiteindelijk verkocht voor 6000 euro.

Bij de interbellum grafiek en tekeningen waren het de klassiekers zoals James Ensor, Léon Spilliaert, Félicien Rops, Jan Toorop en Jan Sluyters die het mooie weer maakten. De eerste voerde de forcing met een mooie ingekleurde versie van de ets ‘L’ange exterminateur’ (lot 1137), die van eigenaar veranderde voor de vlotte 9000 euro. Spilliaert kende een te verwachten succes met zijn schitterende tekening van een konijn uit ca. 1917 (lot 1118). Toorop oogstte succes met zijn zeldzame litho ‘De zaaier’ (lot 1130), die verkocht voor 2000 euro.

Het laatste deel van de veiling, voorbehouden aan Naoorlogse edities en tekeningen is de lijst van opmerkelijke resultaten schier eindeloos, we geven er u enkele mee.

Van eigen bodem waren het vooral Panamarenko en Vandenberg die de meest opmerkelijke resultaten lieten optekenen. Van de eerste kwam er een ‘Ufo’ collage uit de vroege jaren ’80 op veiling (lot 1365), die na een verhitte strijd toegewezen werd aan een koper in de zaal voor 7500 euro. Ook de vroege edities bleven meer dan gegeerd goed. Zo bleek de weinig typische ‘De Haan v- Le Coq’ toch 950 euro waard te zijn en de ‘U-Control’ (1224) zelfs 1600 euro.

Maar uiteindelijk was het de ‘Big Paradox’ uit 2003 (lot 1293) die het hoogste resultaat liet optekenen voor de kunstenaar en afgehamerd werd aan 8000 euro.

Philippe Vandenberg was vertegenwoordigd met drie originele inkttekeningen, alle uit 1994. De laatste uit de reeks, ‘De banneling’, werd verkocht voor 3600 euro.

Wim Delvoye was vertegenwoordigd met twee beschilderde houtzagen (loten 1379 en 1380). Die laatste haalde 4400 euro bij een dame in de zaal.

Tenslotte vermelden we nog een fraaie ‘Mary Davenport’ tekening van Jef Geys (lot 1363) die aan de telefoon verkocht voor 5500 euro en een rode logogram van Dotremont (lot 1329) die 4000 euro opbracht.

Maar uiteindelijk ging de meeste aandacht uit naar enkele groten uit de internationale kunstscene. De schitterende prent ‘After the party’ van Andy Warhol (lot 1227) klom naar 16.000 euro na een verhitte strijd tussen verschillende telefonische bieders.

Kort daarna bracht een ‘Chapeau II’ van Kusama (lot 1291) 10000 euro op. Iets voordien ging een mooie gouache van Asger Jorn (lot 1334) naar een nieuwe eigenaar voor 10000 euro en vertrok een schitterende gouache van James Bishop (lot 1372) richten de States voor 6000 euro.