4-9 december: veiling ‘Closing Time’, resultaten

Een uit zeven sessies opgebouwde eindejaarsveiling, ‘Closing Time’ liep van zondag 4 t.e.m. vrijdag 9 december met aandacht voor Antiek, Moderne Meesters, Werk op papier (w.o. strips en Archief Jan Hoet). In dit verslag vindt u uitleg en verslag met hamerprijzen (excl. commissies).

De sessie antiek uit de 16de tot 19de eeuw in deze ‘Closing Time’ veiling kon rekenen op de nodige internationale belangstelling. Zo verdubbelde een ‘Heilige Maria met kind in een stralenkrans’ van de bij noodnaam gekende Meester met het Goudbrokaat, geschat aan € 10000-15000, bijna haar schatting (lot 280, res.: € 18000) en veranderde een fraaie collectie van zo’n acht Mechelse reliëfpaneeltjes in albast in originele vergulde kader vlot van eigenaar. Hierbij verviervoudigde ‘De Judaskus’ (lot 271) door een anonieme ‘cleynsnijder’ uit de late 16de eeuw, opvallend door haar grootte en zeldzaamheid haar estimatie (res.: € 19000). Een uitzonderlijke tentoonstelling ‘Albast’ loopt trouwens nog tot 26 februari 2023 in Museum M. In de afdeling Asiatica scoorde een gedekte vaas in onderglazuurblauw (lot 340, res.: € 7500) en in de 19de eeuw viel naast de toewijzing van een driedelig Napoleon III-schouwgarnituur  (lot 409, res.: € 17000) ook een Barbédienne-staanlamp op (lot 403). Het merkwaardig laat 19de eeuwse ‘Egyptomanie’-voorwerp in brons en porselein stond geschat € 800/1200 en ging weg aan € 7600. Tot slot stippen we nog het mooie resultaat voor een doek van Gerard Portielje aan (lot 422, res.: € 10000).

Ensemble Haute Epoque en albast
Telefoon desk

Richting de 20ste eeuw ging deze veiling van start met een zeldzaam bronzen beeld van Maurice Bouval (1863-1916), getiteld ‘Ophelia’ van omstreeks 1900 (lot 504, res.: € 6500). Het luik 20ste-eeuwse schilderkunst omvatte schilderijen zoals ‘Eva’ (1948) van Rik Slabbinck, een impressionant doek van 160 op 87 cm dat onder meer een plek had op de veertiende Venetiaanse Biënnale in 1948, afkomstig uit de collectie Van Goidsenhoven (lot 525) dat eerder goedkoop wegging (res. € 3800), evenals een oriëntalistisch werk van Maurits Van Saene (lot 526, res.: € 1900).

Een klein maar uitermate interessant ensemble van vijf kunstwerken uit dezelfde collectie deed echter de zaal opveren. Een groot sculptuur, ‘Vivre en ville’ van Jean-Michel Folon (lot 565), werd het tot op heden duurst verkocht 21ste eeuws werk bij Bernaerts. Het beeld ging aan meer dan een drievoud van de schatting weg om na een strijd tussen een online bieder en de zaal aan de indrukwekkende € 350.000 afgehamerd te worden, meteen ook een wereldrecord voor de kunstenaar. Ook twee typische werken van Rinus Van de Velde (loten 578-579) vonden een nieuwe eigenaar, aan resp. € 26000 en € 40000. Een bronzen ‘Cercle’ uit 1994 van Bruno Romeda (lot 535) haalde op haar beurt € 46000 en een groot doek van Kati Heck, ‘Multikultisause’ uit 2011 (lot 555) ging over de telefoon weg aan € 85.000, hiermee het vorige record (oktober 2022) verbrekend.

Lot 504, Maurice Bouval
Lot 504, Maurice Bouval

De veiling Werk op Papier van 8 en 9 december werd met stip de beste veiling die we tot nu toe organiseerden. Met haar hoogtepunten in de 20ste eeuwse prent-en tekenkunst vond 83% van de gecatalogeerde items een nieuwe bestemming.

Zo werd aan het begin van deze veilingtweedaagse een kleine verzameling Escher-prenten, afkomstig uit het voormalige bezit van een neef van de vermaarde Nederlandse kunstenaar, aan een internationaal publiek afgehamerd aan prijzen ver boven de geschatte waarde.

Het ging om de prenten ‘Scanno’ (1930) (lot 1102, est.: € 4000-6000, res.: € 32000), een straatgezicht uit het gelijknamige dorp in de Abruzen, ‘Drie Werelden’ uit 1955 (lot 1105, est.: € 12000-16000, res.: € 34000), ‘Orde en Chaos’ uit 1950 (lot 1104, est.: € 10000-15000, res.: € 22000) en vooral de legendarische prent ‘Waterval’ uit 1961 (lot 1106, est.: € 12000-16000). Deze laatste mag gerekend worden tot een van de meest iconische beelden uit de gehele 20ste-eeuwse kunstgeschiedenis. Hiervan een exemplaar kunnen aanbieden uit de eerste oplage op 70 stuks, was dan ook uitzonderlijk. Het finale resultaat bewees dat (res.: € 36000). Tenslotte was er ook nog een fragment van een kleurenhoutsnede op zijde die Escher louter voor zijn dichte familie maakte en waar in de literatuur vrijwel geen spoor van terug te vinden is (lot 1103, res.: € 15000).

Een nieuwe bestemming vinden voor het manuscript van Marcel Broodthaers voor zijn artist book ‘Magie’, uitgegeven in 1973 in Parijs (lot 1189, est. € 20-25000) was echter moeilijk. Hier ging het om het laatste deel van deze uitgave, met in totaal zeven pagina’s handschrift. In in de verkoop ervan slaagden we niet. Veel beter verging het Broodthaers’ films (loten 1424 en 1425) die resp. voor € 15000 en € 6500 verkochten.

De laatste troef van deze veiling Werk op Papier was de verzameling van ongeveer honderd kunstwerken uit de collectie van wijlen Jan Hoet. Het betrof het tweede deel (de eerste liep in december 2021) met de nadruk op originele werken en enkele edities. Een attent publiek online nam het voornamelijk op tegen het telefoonpanel waarbij o.m. mooie resultaten te noteren vielen voor werk van Laurence Weiner (lot 1724, est.: 800-1200, res.: € 6400), Cildo Meireles (lot 1722, est.: € 400-600, res.: € 4800), Jimmie Durham (lot 1772, est.: € 4000-6000, res.: € 5000), Luc Tuymans (lot 1800, est.: € 30000-40000, res.: € 30000), Matthew Barney (lot 1788, est.: € 2800-3200, res.: € 2600), David Hammons (loten 1754 en 1756, res.: € 2400 en € 2200) en Raoul de Keyser (lot 1728, res.: € 3000, lot 1762, res.: € 3200, lot 1766, res.: € 1000, lot 1782, res.: € 6000).

Met deze ‘grande finale’ sloten we niet alleen de beste ‘Werk op papier’-veiling uit onze geschiedenis af, maar behaalden we tevens het op één na beste resultaat overall van het veilinghuis.

Verrassen in deze veiling deden voorts Liliane Vertessen, wiens werk uit 1982 (lot 1647) vlot € 11000 haalde, zo’n tienvoud van de schatting. Evenzo verging het Joseph Willaerts tekening uit 1973 (lot 1643, est.: € 200-300, res.: € 2600). Teleurstellen deden voorts allerminst Francis Bacon (lot 1442, res.: € 6500), Panamarenko (lot 1674, res.: € 13000), Leon Spilliaert (lot 1138, res.: € 11400), Constant Permeke (lot 1136, € 9500) en James Ensor wiens ingekleurde ‘Rue du Bon Secours à Bruxelles’ uit 1887 mooi binnen de schattingsvork viel (lot 1063, res.: € 8500).

Loten 1102 - 1107, Maurits Escher