Ga naar de inhoud

Van Conscience tot Claus
4 december Live veiling resultaten

Gespreid over 300 loten boden we op donderdagnamiddag, 4 december, een van de mooiste Vlaamse privé-bibliotheken aan, de vrucht van meer dan 50 jaar verzamelen op het allerhoogste niveau.

Na een wat aarzelend begin in de verre, maar niet minder interessante 19de eeuw, was het wachten tot de Gezelle-topstukken voor de vlam in de pan sloeg, en er eigenlijk niet meer uit verdween.

Guido Gezelle - Quis enarrabit? Kortrijk, Jooris Beyaert, 1896. Kl. 4to. Hamerprijs: € 2200
Karel van de Woestijne - De Gulden Schaduw. Bussum, C.A.J. Van Dishoeck, 1910. 8vo. Hamerprijs: € 5000
Stijn Streuvels, Lenteleven. Gent, Jules De Praetere, 1899. 8vo. Hamerprijs: € 5000
Felix Timmermans - Boerenpsalm. Amsterdam, P.N. Van Kampen en Zoon, (1935). 8vo. Hamerprijs: € 5000

Van Gezelle, naar Van de Woestijne, Streuvels, Timmermans …. de topstukken en prachtuitgaven volgden elkaar in een sneltempo op én haalden vaak duizelingwekkende resultaten:

Hét exemplaar van ‘Quis ennarabit?’ (lot 1260) haalde 2000 euro, terwijl een luxe ‘Gulden Schaduw’ mét handschrift (lot 1313) van Van de Woestijne steeg naar 5000 euro. Hetzelfde resultaat dat ook één van de 12 genummerde luxe-exemplaren van  ‘Lenteleven’, met dubbele opdracht (lot 1272), van Streuvels haalde én een van de 10 luxe-exemplaren van Timmermans zijn ‘Boerenpsalm’ (lot 1400).

Willem Elsschot - Verzen van Vroeger. Haarlem, Joh. Enschedé, 1934. 8vo. Hamerprijs: € 3200
Paul van Ostaijen, Bezette Stad. Antwerpen, Uitgave Het Sienjaal, 1921. 4to. Hamerprijs: € 6000

Maar ook Elsschot tekende enkele heel fraaie resultaten op, met name voor een luxe ‘Verzen van vroeger’, mét opdracht aan Greshoff (lot 1373) dat online verkocht voor maar liefst 3200 euro. Van Ostaijen bleef natuurlijk niet achter en zijn quasi perfect luxe-exemplaar van ‘Bezette Stad’, mét de uitermate zeldzame buikband (lot 1412), verkocht aan een fraaie 6000 euro.

De unieke Gilliams-collectie kwam met eerder wisselend succes, maar de luxe ‘Elias’ (lot 1445) kreeg toch 1800 euro achter zijn naam terwijl het verbluffende luxe-exemplaar van ‘Winter te Antwerpen’, in Tchékéroul-band (lot 1467), een Nederlandse verzamelaar wist te verleiden tot een verdiende 1900 euro.

Maurice Gilliams - Elias of het gevecht met de nachtegalen. Hamerprijs: € 1800
Maurice Gilliams - Winter te Antwerpen. Lier, Colibrant, (1953). Kl. 8vo. Hamerprijs: € 1900
Hugo Claus - Heer Everzwijn. Orig. manuscript/ nethandschrift. 4to. Zwarte inkt, recto. Hamerprijs: € 3500
Hugo Claus - Het verdriet van België. Amsterdam, Uitgeverij De Bezige Bij, 1983. 8vo. Hamerprijs: € 2800

Claus mocht deze hoogmis waardig afsluiten met 3500 euro voor het manuscript van ‘Heer Everzwijn’ (lot 1493) en 2800 euro voor het fraaie luxe-exemplaar van ‘Het verdriet van België’ (lot 1500).

Deze veiling was een bevestiging dat verzamelaars én publieke instellingen uit zowel binnen- als buitenland, de uitzonderlijke kwaliteit van dit aanbod naar waarde schatten en zo hun collecties met uitzonderlijke stukken konden aanvullen.

Amor librorum nos unit!