Geen van ons heeft een klare kijk op wat de toekomst ons brengt. Maar schoonheid is duurzaam.
Van groot (of beter, van het grootste) belang is dat we ons gezamenlijk beschermen én binnenblijven.

We willen u echter de schoonheid die ons de afgelopen maanden is toevertrouwd, niet onthouden.

Daarom posten we op Facebook en Instagram op regelmatige tijdstippen foto’s van kunstwerken, recent verkocht, maar ook interessante stukken voor de aankomende veiling.

Natuurlijk broedden we intussentijd op een plan.
Veel is immers mogelijk gebleken met technologie en dadendrang.
Een ‘live in an empty room’-veiling wordt dus gehouden op 5, 6 & 7 mei. Geen publiek meer in de zaal, maar des te meer achter de computerschermen. Teaser

Veiling:
dinsdag 5 mei om 14u: loten 1 – 165
woensdag 6 mei om 14u: loten 180 – 356
donderdag 7 mei om 14u: loten 401 – 542

Kijkdagen noch concert.

Hoe u kan mee bieden op deze stay-in veiling vindt u hier.

Hou onze Facebook-pagina en Instagramposts in het oog voor meer updates.
Lees meer in
de Tijd, Gazet van Antwerpen of hln.be.

Louis Edmond Pomey, detail

Bij de schilderijen Oude Meesters werd een getrouwe copie of atelierstuk van de Graflegging van Antoon Van Dijck opgenomen (est.:€ 5000/6000) naast een pastoraal werk van Govert Camphuysen (1623/24-1672). Deze Amsterdamse kunstenaar werd vooral bekend voor zijn landschappen met vee in de stijl van Paulus Potter. Bijbelse en wereldse stukken uit de 17de en 18de eeuw op doek en paneel zullen eveneens onder de hamer komen met één van de blikvangers een stilleven met vlinders en salamanders bij distel uit 1676, van de hand van Otto-Marceus van Schrieck.

Van belang is ook de trouvaille die gedaan werd rond een voorheen ‘Anoniem XVIIde eeuws Meester’. Een mooi bewaard paneel met voorstelling van Venus en Adonis kon immers worden toegeschreven aan de twee 17de eeuwse Antwerpse meesters: Hendrick van Balen voor de figuren en Sebastiaan Vrancx voor de honden en het landschap.
De twee leeftijdsgenoten blijken meermaals samen te werken. In 1618 schilderen ze bijvoorbeeld samen met Frans Francken II (1581-1642) en Jan Brueghel I (1568-1625) het blazoen van de rederijkerskamer ‘de Violieren’ dat zich nu in de collectie van het KMSKA bevindt (paneel, 75 x 75 cm, inv. nr. 366).
Hendrick van Balen is vooral actief als figuurschilder voor kleine kabinetstukken. Zijn stijl leunt dicht aan bij die van Frans Francken II, ook een succesvol kabinetschilder. Dit bemoeilijkt een toeschrijving aan Van Balen die uitsluitend op stijlvergelijking berust. Toch duiden Venus’ porseleinen huid, volumineuze haar en houding meer in Van Balens richting.
Sebastiaan Vrancx is voornamelijk geroemd om zijn strijdtaferelen waarin rovers hun slachtoffers de keel oversnijden, muitende legers dorpen overvallen of grote veldslagen uitvechten. Toch is zijn omvangrijke oeuvre enorm divers. Zo tekent hij ook een mooie reeks illustraties voor de Aeneis en prachtige gezichten in Rome. In zijn schilderkunst focust hij zich meer op de figuren en laat hij soms de achtergrond door iemand anders invullen. Dat maakt de samenwerking met Van Balen als figuurschilder eerder uitzonderlijk. Toch treffen we gelijkaardige wollige bomen en smalle takjes met bruine bladeren aan in het gros van zijn schilderijen alsook in zijn gesigneerde Boslandschap met een overval uit de collectie van het Herzog Anton-Ulrich-Museum in Braunschweig (paneel, 41 x 54 cm, inv. nr. 78).
Op de achterkant van dit schilderij staat een oude toeschrijving aan David Vinckboons (1576-1631) genoteerd. Hoewel deze ook bedreven is in het schilderen van bosrijke landschappen, is het moeilijk zijn eerder duistere boslandschappen te rijmen met deze propere groene achtergrond.
De figurengroep wordt hergebruikt in meerdere landschappen waaronder een landschap toegeschreven aan Joos de Momper II (1564-1635) en Jan Brueghel II (1601–1678) (Afb. 1). en één aan de zogenoemde meester van de Brocolli-landschappen (koper, 16.8 × 23.8 cm, Parijs, Audap, 16.6.1995, lot 28; rkd.nl/nl/explore/images/4751). In beide schilderijen zijn de lichamen stroever en minder gebalanceerd in de gehele compositie geplaatst wat doet vermoeden dat Van Balens en Vrancx’ landschap als prototype is gebruikt.

Voor verzamelaars van religieuze sculpturen komt naast 14de eeuws Maaslands werk ook een partij 16de eeuwse heiligenfiguren onder de hamer naast 17de eeuwse corpus Christi-figuren, etc. voornamelijk uit het tweede deel van de verzameling Koldeweij uit Helvoirt (NL).

De veiling in mei rond Oude en Romantische Meesters biedt ook een klein, maar selectief aanbod oude boeken, grafiek en tekeningen.

Hét vlaggeschip is de monumentale ‘Flandria Illustrata’ uitgaven door Sanderus, uitgegeven tussen 1641 en 1644 (lot 222, est. € 8000-10000). Daarnaast bieden we ook de zeldzame uitgave ‘Die nieuwe chronijcke van Brabandt’, uitgegeven in 1566 bij Jan Mollijns, met een uiterst vroege afbeelding in houtsnede van ijspret op de Schelde (lot 215, est. €1000-1200). En geen veiling van oude boeken is volledig zonder een Guicciardini-uitgave. Ditmaal geven we de kans aan de verzamelaars om een mooi exemplaar van zijn ‘Belgicae sive Inferioris Germaniae’ uit 1660 te verwerven (lot 223, est. € 350-500). Voorts is er ook een mooi exemplaar van Le Roy’s ‘Groot Werreldlyk Tooneel des hertogdoms van Braband’ uit 1730 (lot 230, est. € 700-900).

Bij de oude grafiek zijn er enkele merkwaardige suites uit een omvangrijke Mechelse privé-verzameling: diegene die het meest in het oog springt is nl. Jean Van Halsbeecks ‘Figurae Libri Apocalypsis beati Ioannis. Figures du Livre de l’Apocalypse ou des revelations de St. Jean’ van ca. 1600. Deze reeks, met uiteraard de sprekende prent met ‘de ruiters van de apocalyps’, werd zoals de andere uit de collectie uitgegeven in Parijs (lot 197, est. € 700-900). En lot 186 is een verzameling van vijf suites over kluizenaars en heremieten, verzameld in een orig. 17de eeuwse band, met dus ondermeer  ‘Oraclum Anachoreticum’, ‘Trophaeum vitae solitariae’, ‘Solitudo sive Vitae Patrum’, ‘Sylvae Sacrae’ en ‘Solitudo sive Vitae Foemina’, in prent gebracht door de gebroeders Sadeler (est. € 1500-1800).

Ook is er een exemplaar van de tweede staat Jan Lievens’ ‘Borstbeeld van een jong meisje met loshangend haar’, uit ca. 1629-33, uitgegeven door Frans van den Wijngaerdt (lot 200, est. € 500-600), en bij de tekeningen is er een mooi blad van de hand van Pieter Thys (1624-1677) met voorstelling van de Heilige Rochus die verzorgd wordt door engelen en gevoed wordt door een hond (lot 213, est. € 1000-1500).

Sebastiaan Vrancx & Hendrik Van Baelen, detail

In deze klassieke veiling wordt de liefhebber van het romantische genre voorts op zijn/ haar wenken bediend met een keuze tussen werken van Willem Linnig de Oude (‘End of the day’, 1874, est.: € 3000/4000), marines van Auguste Musin of nog een samenwerking tussen Eugène Verboeckhoven en Alexander Daiwaille. Twee panelen van Johannes Rosierse (1818-1901) zullen naast twee werken van de nog bekendere ‘clair-obscur’-schilder, Petrus Van Schendel (1806-1870) hangen terwijl er eveneens kan worden gekozen tussen twee landschappen van Andreas Schelfhout (waarvan één, gedateerd 1863) geschat staat tussen € 30 à 35000. Voorts werk van Joseph Paelinck (Jonge Bacchus, est.: € 25/35000), Auguste Musin, Eugène Siberdt, Joseph Lies of nog de Portieljes.

Uit de voormalige Londense Kooning Gallery komt een ‘Le nouveau-né’ van de hand van Louis Edmond Pomey (1831-1901) aan bod aan een schatting van € 10/12000 terwijl ook uitgekeken wordt naar de opbrengst van ‘La noce troublée’ van de Zwitser Frits Zuber-Bühler (1822-1896) en van ‘Wandeling in het park’ van Henri-Victor Lesur (1863-1900).

Andreas Schelfhout, detail

Een prachtig sculptuur vinden we uit diezelfde periode van de hand van de Italiaan Agostino Marazzani- Visconti: Arabier te paard, brons, 1895.

Voorts het klassieke aanbod van antiquiteiten, wandtapijten, eigentijds meubilair, juwelen en toegepaste kunsten.

Antoon Van Dijck, naar, detail