3 – 4 oktober: Classic vs. Modern veiling, resultaten

In deze kleine, gevarieerde ‘Classic vs. Modern’-veiling werden loten geveild aan meer dan behoorlijke prijzen. Hieronder kort verslag met hamerprijzen (excl. commissie 25/ 28%).

Met de nadruk op 17de-eeuwse schilderkunst en Asiatica vielen logischerwijs in die segmenten de hoogste prijzen te noteren.

Naast enkele (vanitas)stillevens van o.m. Cornelis Gysbrechts (lot 36), een anoniem 16de eeuws kunstenaar (lot 35), Adriaen Van Utrecht (lot 40) en Pieter Van Overschie (lot 37) die voor resp. 9500, 8500, 6000 en 26000 onder de hamer gingen, was de belangstelling tevens groot voor enkele oude tekeningen: een blad van Paul Bril (lot 1) opende de veiling met een mooie € 5500, een anonieme 16de-eeuwse studie voor een reliëf voor het paleis van Karel V (lot 10) vertienvoudigde haar schatting (€ 9500) en een ontwerp voor gravure met voorstelling van Infant Ferdinand in Gent van de hand van Cornelis Schut (lot 12) ging aan het dubbele weg (€ 5000). Tot slot werd reikhalzend uitgekeken naar de opbrengst van een recente ontdekking ten huize Bernaerts: voor een klein, sober ‘ontbijtje’ van Pieter Claesz., gedateerd 1646, dat aan een schatting van 60 à 80.000 de cover sierde van de gedrukte catalogus was de interesse tijdens de kijkdagen reeds te merken. Het paneel was dan ook tot voor kort onbekend in de literatuur over deze Antwerpse stillevenschilder. Vijf bieders over de telefoon stuwden het paneeltje tot meer dan een viervoud van de schatting om het uiteindelijk te horen worden afgehamerd te worden aan 275.000.

Lot 309. Jef Verheyen. 'Eon', 1973. Res.: € 18000
Pieter Claesz. (1597-1660). Stilleven met zoutvat, 1646. Res.: € 275000

Bij de Aziatische stukken, deels afkomstig uit de verzameling Van Goidsenhoven, vielen vooral bij het porselein enkele markante resultaten op te merken. Voor een balustervormige vaas met figuratief decor, een zgn. ‘birthday vase’, voorzichtig geschat rond € 2/3000, werd minutenlang gestreden door twee Chinese bieders. Het stuk (lot 118), werd uiteindelijk toegewezen over de telefoon aan € 88000. Ook veel animo voor een 17de-eeuwse Huanghuali Kangzhuo tafel; geschat rond € 10 à 15000 ging het in onze contreien eerder zeldzaam voorkomend meubel vlot € 32000 (lot 148). Even goed deed een Famille Verte rolvaas (lot 135), die met een hamerprijs van € 30000 haar schatting eveneens verdrievoudigde.

Lot 118. 'Birthday'-vase. Res.: € 88000
Lot 316. Salvador Dalì. 'Venus spatiale', 1984. Res.: € 13000

Buiten de atlas (lot 19), een paar Brugse ‘millefleurs’ (lot 42) en een paneel van Abraham Govaerts (lot 43) die geen nieuwe koper wisten te bekoren, vielen nog mooie resultaten te noteren bij het zilver en in de Romantiek. Een twee-orige Parijse coupe in zilver van Marc Jacquaert (lot 75) veranderde van eigenaar voor € 6400 (lot 100), een 18de-eeuwse soepterrine (lot 99) voor € 3800 en een magistrale ‘Cathedrale d’Anvers’ van Dommershuyzen (lot 75) voor € 7500. Vermeldenswaard waren nog de ‘pendule à cercle tournant’ (lot 260), verkocht aan € 15500 en een Sarton skeletpendule (lot 255) die wegging aan € 11000.

Lot 305. Karel Appel. Zonder titel, 1951. Res.: € 150000

Op woensdag 4 oktober viel in de sectie ‘Modern’ de hamer op € 150000 voor het 1951 gedateerde doek van Karel Appel (lot 305), meteen het op één na hoogste bedrag uit deze veiling.

Een uit 1984 daterend bronzen sculptuur van Salvador Dali (lot 316) werd voorts afgehamerd aan € 13000 terwijl voor een landschap van Constant Permeke (lot 295) een koper € 10000 veil had. Een doek van Jef Verheyen (lot 309) bracht op haar beurt € 18000 op, een titelloos doek van Jean Miotte (lot 306) € 14000 en Jean Rets’ ‘Nature morte aux cerises’ (lot 304) € 7500. Voor zeldzame assemblages van Paul Joostens ging men resp. tot € 10000 (lot 302) en € 8000 (lot 303). Ook een klassiekere ‘Visser op het meer’ van Isidore Verheyden (lot 240) behaalde een mooie hamerprijs (€ 7500) alsook een Kempisch landschap van Florent Crabeels (lot 243, res.: € 3600).

Lot 148. Huanghuali Kangzhuo tafel. Res.: € 32000

Naast enkele loten documentatie en literatuur over kunst en architectuur, bestond deze sessie ‘Modern’ ook uit ruim 80 loten Zero-kunst uit het bezit van de pas verscheiden architect Wim Van Opstal met werk van Bernard Aubertin (loten 322 en 323, res.: € 2000 en € 2200), Jan Schoonhoven (lot 334, res.: € 3200), Hongyi Zhuang (lot 363, res.: € 8500) Panamarenko (lot 381, res.: € 10000) en Jan Henderikse (lot 338, res.: € 3000).

Lot 260. Schouwklok ('pendule à cercle tournant'). Res.: € 15500
Lot 302. Paul Joostens. Object/assemblage. Res.: € 10000